Schody drewniane – postaw na innowację!

Schody to niezmiernie ważny element aranżacyjny każdego domku. Wybór jest szeroki, dlatego przed nabyciem należy stworzyć analizę naszych potrzeb a także kosztów, aby zapobiec rozczarowania.
Schody drewniane są elementami domu umożliwiającymi przechodzenie pomiędzy kondygnacjami. Mogą mieć budowę samonośną bądź zostać przymocowane na wylewce betonowej. Do wykonania schodów powszechnie stosuje się drzewo rodzime (np. dąb, buk, wiśnia). Najdroższe w przygotowaniu, eleganckie schody powstają z drzewa zagranicznego (np. banki rai, teak, eukaliptus). W przypadku schodów drewnianych niezwykle znacząca jest ich impregnacja – na rynku dostępne są dwa wariantów lakierów – rozpuszczalnikowe oraz wodne. Pierwszy rodzaj jest tworzony na bazie rozpuszczalników ropopochodnych, natomiast drugi na bazie wodny pitnej. Zarówno lakiery rozpuszczalnikowe, jak również lakiery wodne mogą występować w modelu matowym, jak także połyskującym, tworząc na płaszczyźnie schodów oczekiwaną powłokę. Lakier błyszczący jest wyraźnie bardziej efektowny oraz pasuje do luksusowych, nowoczesnych wnętrz, należy jednak pamiętać, iż jakiekolwiek zadrapania i niedoskonałości jego powierzchni będą podwójnie widocznie. Należałoby zastanowić się przede wszystkim, czemu schody służą. W domu wchodzi się po nich na wyższe piętro wiele razy dziennie. Korzystają z nich zarówno dorośli, jak i osoby starsze, niejednokrotnie niepełnosprawne, a także dzieci. Z jednej strony konstrukcja musi być trwała na długotrwałe obciążenia, a z drugiej dobrze zabezpieczona przed upadkiem z ogromnej wysokości.

Schody z drewna starzeją się wraz z budynkiem, o czym z czasem przypominają uroczym i delikatnym skrzypieniem, tymczasem nawet będąc w sędziwym wieku, wyglądają cały czas efektownie. Poprawnie impregnowane schody mogą sporo wytrzymać a także służyć rodzinie przez dziesiątki lat.
Projektując schody należałoby skorzystać z usług architekta pomieszczeń, jaki pomoże urządzić optymalnie dowolną przestrzeń. Moim zdaniem najlepiej jest postawić na wysoką jakość oraz trwałość, zatem do realizacji naszych schodów należy wybrać twarde drewno suszone właściwej wilgotności. Właśnie tak wybrany naturalny surowiec będzie należycie mocny a także wytrzymały, co przełoży się na dziesiątki lat bezawaryjnej eksploatacji schodów. Zwłaszcza polecam schody z drzewa dębowego a także bukowego, które charakteryzują się dużą twardością, wytrzymałością oraz odpornością na wycieranie. Godną polecenia propozycją są także schody jesionowe, jakie praktycznie nie ustępują dębowym i bukowym pod względem twardości, a cechują się ponadto interesującym ubarwieniem a także pręgowaną strukturą. Koszt schodów jest bardzo różny, zależnie od kształtu oraz wymiarów i dobranych materiałów wykończeniowych. Niesamowicie kosztowne może być np. drzewo egzotyczne na stopnie. Niewątpliwe najpopularniejszym rozwiązaniem będą schody wewnętrzne z drewna jodłowego albo sosnowego. Sporym zainteresowaniem cieszą się schody na konstrukcji, jakie wspaniale prezentują się w mieszkaniach niekonwencjonalnych. Dopasowując schody do naszego mieszkania należy dodatkowo uwzględnić ogólny Projekt całej kompozycji tak aby schody do niej pasowały. Schody są lekkie i nie zabierają optycznie zbyt wiele przestrzeni, przy czym nadają wnętrzu oryginalnego charakteru, dlatego warto w nie zainwestować.

Możesz również polubić…