Oczko wodne – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Rewelacyjnie stworzone oczko wodne zachwycie twoich gości! Warto zadbać o szczegóły, bowiem to one są wyznacznikiem jakości. Nie musisz być mistrzem, żeby samodzielnie zbudować oczko – czytaj dalej!
Zanim wystartujemy z budową należy zaopatrzyć się we wszelkie konieczne materiały: płaski kamień, żwir rzeczny, piach, folię do oczek wodnych. Prace rozpoczyna się od wskazania obrysu oczka. Najwygodniej posłużyć się w tym celu wężem ogrodowym bądź liną, dzięki którym łatwiej będzie można ocenić układ oraz wielkość zbiornika. Do przeprowadzenia wszystkich prac potrzebne są poziomica, sznurek do wyznaczania poziomu wody. Przemyśleć także należy o samym kopaniu, a do tego przydadzą się łopaty a także taczki. Oświetlenie oczka wodnego można wykonać w postaci lamp stacjonarnych stawianych na brzegu bądź jako światło dna, z lampami postawionymi pod wodą. Część lamp wodnych napędzanych jest prądem 12V, przez co niezbędne jest zamontowanie przetwornika bezpieczeństwa (musi on znajdować się w suchym miejscu). Dobrym rozwiązaniem kłopotu może być rozwinięcie nad stawem sieci zabezpieczającej, ewentualnie systematyczne wyciąganie liści czerpakiem, co jednak jest dość frapującym zajęciem. Mini oczko wodne możemy także zaaranżować w kamiennej misie, wyglądającej interesująco na kamiennej podporze, pośród krzaków, które zapewnią lekkie zacienienie. Pamiętajmy, aby w takich niewielkich zbiornikach od czasu do czasu wymienić wodę. Kluczowe jest jednocześnie odpowiednie ochronienie foli – dzięki temu zmniejszamy niebezpieczeństwo uszkodzenia jej przez ostre kamienie a także silnie ukorzeniające się rośliny, takie jak np. bambus. W celu zabezpieczenia folii przed przebiciem możemy też skorzystac z zapór kapilarnych dla kłączy a także folii ochraniających przed korzeniami.

Stworzenie oczka wodnego to nic trudnego! Do pracy niezbędne są standardowe narzędzia, trochę chęci. Warto zapoznać się z naszym artykułem, aby uniknąć zasadniczych błędów.
Wielkość oczka winna być dostosowana do rozmiarów ogrodu. Nie może ono ograniczać zdolności swobodnego poruszania się po działce. Jego wymiar należałoby dopasować tak, aby zbiornik podkreślał tylko estetykę otoczenia oraz nie zakłócał aranżacji ogrodu. Ziemię z wykopu możesz zagospodarować do utworzenia wzniesień, na których posadzisz kwaity. Warto być ogrodnikiem w naszym oczku – zamiast alg można w nim zasadzić rośliny podwodne, jakie zaopatrują wodę w tlen, a także rozkładają substancje toksyczne i przeciwdziałają niepotrzebnemu rozwojowi bakterii i glonów. Dobrze jest zainwestować na przykład w lilię wodną, jakiej szerokie liście utrudniają dostęp słońca do dna zbiornika, a tym samym blokują rozwój nieplanowanej roślinności. Na dnie można także rozlokować woreczki z kwaśnym torfem – one także hamują proces rozwoju glonów oraz sinic. Jest to wyjątkowo ważne, jeżeli przygotowujemy w oczku hodowlę ryb. Wówczas powietrze krążące między strumykiem a stawem może nam nie wystarczyć. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem może okazać się fontanna. Dobierzmy raczej sprzęt prosty w formie, którego podstawową funkcją będzie poruszanie wody. Jeżeli z ogrodu mają korzystać również dzieci, należy zadbać ich bezpieczeństwo. Zabezpieczyć prawidłowo brzegi oczka wodnego płotkiem lub murkiem, a jeżeli dzieci są naprawdę małe, wziąć pod uwagę potrzebę zabezpieczenia lustra wody za pomocą metalowej plecionki, zlokalizowanej płytko pod lustrem wody, aby dziecko nie mogło wpaść głębiej. Mankamentem stosowania gotowej formy jest to, iż da się w ten sposób przygotować tylko niewielkie oczko, skoro gotowe formy rzadko kiedy przekraczają 140 cm w najdłuższym wymiarze. Między kamieniami umieszczamy rośliny, dopasowując ich wariant do odpowiedniej głębokości. Woda w ogrodzie fascynuje, bawi, poprawia Twój nastrój oraz klimat, bowiem nawilżają powietrze i daje orzeźwiającą świeżość w gorące ciepłe dni. Projektanci ogrodów zalecają, żeby oczko wodne było umieszczone w strategicznym miejscu naszej posesji, choć nie jest to bezwzględnej konieczności. Ważniejsze jest, żeby staw komponował się z zielenią ogrodu i pasował do całej kompozycji otoczenia. Należy podkreślić, iż w przydomowym ogrodzie szczególnie korzystnie będzie wyglądało oczko wodne mające nieregularne kształty krańców.

Możesz również polubić…