Dlaczego dom energooszczędny to dobra inwestycja?

Budynki energooszczędne to specyficzna branża budownictwa. Dzięki promocji oraz ekologii coraz więcej osób decyduje się na konstrukcję takiego domu, dbając zarazem o nasze otoczenie.
Wygląda na to, iż wciąż częstokroć dajemy się zmylić temu, iż z ogrzewania musimy korzystać jedynie przez kilka miesięcy (i to z różnorodnym nasileniem), podczas gdy oświetlenie a także wszelkie wyposażenia elektryczne pracują na znacznych obrotach przed okrągły rok. Dom pasywny musi być zamknięty na przenikanie powietrza, aby nie było niekontrolowanego dopływu zimnego powietrza z zewnątrz oraz zawilgocenia izolacji. W nieszczelnym obiekcie spada skuteczność odzysku ciepła z wentylacji domków pasywnych. Pomimo, że eksploatacja domu pasywnego jest tania, ich budowa wciąż nie cieszy się ogromną popularnością. Spowodowane jest to dużymi nakładami finansowymi, które na samym wstępie musi ponieść deweloper. Zakup materiałów budowlanych oraz instalacji może być w przypadku domku pasywnego droższy nawet o 30-40 proc. w stosunku do budownictwa tradycyjnego. Przy doskonale zaplanowanym i stworzonym domku pasywnym koszty zwracają się jednak już w trakcie pierwszych kilkunastu lat od zakwaterowania. Do domów energooszczędnych uznaje się także dom pasywny. Budynek pasywny jest specjalnie zaprojektowanym budynkiem, jaki zużywa nawet ośmiokrotnie mniej energii niż budynek tradycyjny.

W dzisiejszych czasach domy energooszczędne to aktualnie standard. Rachunek jest prosty, jednorazowa inwestycja zwróci się już po nastu latach a potem będzie produkować znaczną oszczędność.
Porównywalnie jak w przypadku domów pasywnych na ostateczne wydatki budowy domku energooszczędnego wpływają wszystkie dodatkowe instalacje, które maja przyczynić się do wysokiego zmniejszenia zużycia prądu. Domy energooszczędne obejmują niższe użycie energii, ogrzewania a także ciepłej wody. Rezultat osiągamy dzięki często łatwym zabiegom konstrukcyjnym- zwartej bryle domu, odpowiedniemu usytuowaniu na nieruchomości, izolacji, czy przemyślanemu planowi wnętrz. Ogromne przeszklenia pozwolą maksymalnie wykorzystać światło słoneczne a także jego ciepło. Na uwagę zasługuje również zastosowanie kolektorów słonecznych (uzyskujemy dodatkową moc), bądź rekuperatorów, pozwalających na otrzymywanie energii z powietrza wydostającego się z budynku. Ekonomii można szukać wszędzie, a poniesione początkowo wydatki często zwracają się już po paru latach. W domach starszego typu dominuje wentylacja grawitacyjna, która jest odpowiedzialna za znaczące utraty energii. Trzeba również liczyć się z niedogodnościami związanymi z innymi, domowymi instalacjami. Należałoby zauważyć, że konstrukcja szkieletowa ścian w zestawieniu z niesamowicie trwałymi fundamentami i posadzką umożliwi uzyskać doskonałe parametry cieplne ścian. Aby ograniczyć wykorzystanie mocy, w domach niskoenergetycznych, podobnie jak w domach pasywnych, powszechnie wykorzystuje się kolektory solarne, pompy ciepła, podgrzewacze, gruntowe wymienniki ciepła oraz pompy służące do uzyskiwania energii termalnej ze źródeł odnawialnych. W budownictwie pasywnym również wielkość, jak i układ budynku ma znaczenie w kontekście strat energii. Do tej pory energooszczędność nie jest przez wszystkich odpowiednio rozumiana. Sprowadza się to głównie do domów drewnianych i tych z bali, jakie bardzo często są zwane przez realizatorów energooszczędnymi, co niestety – jest jedynie chwytliwym wyrażeniem. Dobry dom to taki, który jest ekonomiczny w utrzymaniu oraz niekoniecznie drogi w budowie. Koszt budowy lokalu z firmą budowlaną zależy od obszaru, w jakim budujemy.

Możesz również polubić…