Dlaczego aranżacja balkonu to dobry pomysł?

Wielką rolę w wyglądzie balkonu odgrywają dodatki. Pośród wielu rodzajów towarów a także kolorów, które możemy wybrać, znajdują się doniczki ceramiczne, szklane bądź metalowe. Donice to nie wszystko zobacz nasze pozostałe pomysły.
Na niewielkie tarasy optymalnie jest wybierać składane krzesła, które po rozłożeniu odwiesimy na ścienne wieszaki bądź schowamy do skrzyni. Oryginalnym wyjściem są również stoliki montowane na poręczy albo w ścianie domu. Takie gotowe elementy wyglądają efektownie i nie zabierają wiele miejsca. Mogą być zamontowane na stałe bądź tymczasowo. W przypadku małych tarasów warto także wykorzystać powierzchnię ścian. Możemy tam zwiesić półki, wieszaki bądź doniczki z kwiatami. Rolę oświetlenia na niewielkim balkonie może wykonywać świecący łańcuch opleciony naokoło barierki. Podłoże po nałożeniu zaprawy naprawczej wyrównuje się specjalną szpachlą. Nawet na wyjątkowo wąski balkon można znaleźć odpowiednio komfortowe rozwiązanie. Szacując na podstawie, iż przeciętny balkon ma około metra szerokości. Balkon można efektownie oświetlić kreują magiczny klimat po zmroku. Z powodzeniem małe lampy oraz światełka LED wystarczą, jako jedyne źródła światła na niewielkim balkonie. Na szerszym zaś można także wykorzystać lampy zewnętrzne stojące czy na stałe przymocować kinkiety. Niezwykle popularnym kwiatem balkonowym są oczywiście pelargonie – odrobinę chyba przez moment zapomniane, chyba głównie przez powiązanie z balkonami z okresów PRL. Dziś wracają w aranżacjach florystycznych nawet na tarasach w najdroższych apartamentach.

Aranżacja balkonu w domku to nie lada wyzwanie – niewielka powierzchnia sprawia, że ograniczamy naszą wyobraźnię do prostych, przewidywalnych rozwiązań. Zapomnij o nudnym balkonie, który niczym się nie wyróżnia, sprawdź ten wpis i dowiedz się jak zaaranżować balkon!
Jeśli nie chcesz inwestować w kapitalny remont balkonu i całkowitą wymianę płytek balkonowych, ich stan jest dobry (są odpowiednio przyklejone, niepopękane, nie przepuszczają wody), a tylko ich uroda i niemodny już fason podlegają dyskusji, można wybrać niezwykle prostą i nie drogą wersję odświeżenia podłogi na balkonie za pomocą sczepianych ze sobą podestów drewnianych. Ich koszt nie jest wysoki, natomiast z montażem bez przeszkód poradzimy sobie osobiście. Różne możliwości ułożenia drewnianych podestów dadzą duże pole do popisu i możliwość częstej wymiany aranżacji podłogi na balkonie. Po sezonie wystarczy podesty zdjąć z posadzki balkonu (nie są mrozoodporne) i przechować w domu do następnej wiosny. Kiedy posadzka na balkonie nie potrzebuje całkowitej przebudowy, a uszkodzone są tylko poszczególne płytki, warto poddać wymianie jedynie uszkodzone sztuki. Jak to zrobić? Wystarczy precyzyjnie usunąć okalającą wadliwy kafel spoinę, wówczas za pomocą młotka i dłuta finezyjnie stłuc płytkę i wyjąć pokruszone kawałki. Po uprzątnięciu podłoża spod wyciągniętej płytki i zabezpieczeniu go zaprawą uszczelniającą, możemy przykleić nową płytkę. Na tarasach na których panuje półcień, temperatura jest bardziej równa, a powietrze nie tak wysuszone. Ziemia w skrzynkach i donicach dłużej zatrzymuje wilgotność. Roślin nie trzeba tak często nawadniać jak na tarasach południowych, niezwykle nasłonecznionych. Planując aranżację balkonu nie sposób zapomnieć o polskim kimacie. Niestety, nie mamy tego szczęścia, by napawać się słoneczną pogodą przez pełen rok. Nawet, gdy Twój balkon jest zadaszony, musisz się przygotować na deszcz. Zatem bardzo istotne jest, aby swój balkon aranżować dobrym produktami doskonałej jakości. Przy projektowaniu zieleni kieruj się warunkami panującymi na Twoim balkonie, przede wszystkim weź pod uwagę słońce. Ważne jest także, czy jest tam wietrznie, czy też nie. To ograniczy wybór roślin, jednak wciąż będzie on spory. Dla wprowadzenia ładu zawęź go jeszcze bardziej, na przykład do gatunków rozkwitających tylko na żółto, biało czy purpurowo, albo do pelargonii, traw lub pnączy. Możesz również niczego nie siać ani nie sadzić, a po prostu wystawić na zewnątrz drzewka cytrusowe, które uprawiasz w mieszkaniu. Projektów nasuwa się bardzo dużo, jednak moim zdaniem aranżacje balkonu należy dobrze przemyśleć.

Możesz również polubić…